Tym razem mała zapowiedź. Wkrótce pojawi się kilka wpisów dotyczących pomiarów najbardziej podstawowych parametrów, z jakimi mamy do czynienia w elektronice. Co będziemy mierzyć? Jak łatwo się domyślić będzie to natężenie prądu elektrycznego, napięcie elektryczne i rezystancja. Skupimy się na obwodach prądu stałego i pomiarach multimetrem.

Będę starał się wytłumaczyć Ci prostym językiem w jaki sposób wykonywać poprawne pomiary multimetrem i przy okazji co robić, by go nie uszkodzić (a jest to bolączka wśród początkujących). Pochylę się też nad zagadnieniami błędów pomiarowych, dokładności, etc. Również w kontekście zakupu pierwszego multimetru. W ostatnim wpisie wspomnę też, w jaki sposób prawo Ohma może nam ułatwić pomiar. Poniżej lista artykułów, które ukażą się wkrótce na łamach bloga. Nazwy poszczególnych artykułów, jak i sama lista, mają charakter „roboczy” i mogą się zmienić w trakcie tworzenia. 😉

1. Multimetr dla początkującego – jaki kupić?

2. Jak zmierzyć napięcie elektryczne multimetrem?

3. Pomiar natężenia prądu elektrycznego

4. Pomiar rezystancji

5. Błędy pomiarowe

6. Prawo Ohma i jego rola w pomiarze

Lista będzie uaktualniania w miarę pojawiania się nowych artykułów. Zdjęcie nagłówkowe pochodzi z. serwisu unsplash.com. Jeśli chcesz być na bieżąco, to zapraszam Cię do śledzenia profilu elektroniczny.eu na Facebooku.